novinky

16. 02. 2019

V polovině srpna povedu opět s Hankou Říhovou workshop v Osinalicích. Podrobnosti naleznete zde.


16. 02. 2019Thomas Guei v Praze

Thomas Guei v Praze – koncert s Barati Squad dne 23.3.2019


o kurzech

Výuka je zaměřena na tyto nástroje: djembe, kenkeni, sangban, dundun.

Nejprve se zaměříme na zvládnutí základní techniky na tyto nástroje. Poté se budeme učit některé tradiční rytmy, se vším, co k tomu patří (signály, sóla, breaky, písnička). Pak se otevírá prostor pro vlastní improvizaci tím pro tvoření „vlastní“ hudby.

Součástí kurzu jsou rozličná rytmická cvičení (např. bodypercussion, kdy jako nástroj používáme vlastní tělo), která rozvíjí smysl pro rytmus.

o mně

Po zkušenostech jednak s výukou v lidové škole umění (hrál jsem 7 let na piano) jednak na střední škole („fantastická výuka“ hudební výchovy) jsem si byl jist, že již na žádný hudební nástroj v životě hrát nebudu. Až se mi v mých 21 letech dostalo do ruky djembe. Díky svému prvnímu učiteli, kterým byl Honza Vávra, jsem si uvědomil, že byť nejsem obdařen talentem, přesto se mohu zapojit do hry s ostatními aniž by mi někdo dával neustále najevo, že se mám věnovat činnosti jiné. Časem mě hra na djembe úplně pohltila.

Měl jsem veliké štěstí na své další učitele, a to byli nikoliv afričané, ale překvapivě Němci – Jánoš Crecelius a Franki B. Frank, kteří v České republice pravidelně vedou bubenické kurzy. Oba mi byli velkou inspirací při vedení vlastních kurzů. Nesouhlasím s tvrzením, že kdo nemá smysl pro rytmus, nemůže bubnovat nebo hrát na nějaký jiný nástroj. Jenom máme každý startovní pozice jinde. Při návštěvách západní Afriky (jmenovitě Guinea, Mali a Gambie) jsem se učil od řady známých i neznámých hráčů – v Guiney to byli hráči ze souboru Percussion de Guineé, v Mali vynikající hráč Drissa Koné.

Hrál jsem v kapelách Mugee a Kurangbe. V současné době doprovázím kurzy afrického tance Kateřiny Szymanské a Hanky Říhové.

Působím v občanském sdružení Baro, které organizuje workshopy afrického bubnování a tance se zahraničními lektory.

O mně